Dlaczego biżuteria ze stali chirurgicznej stała się taka modna?

Dlaczego biżuteria ze stali chirurgicznej stała się taka modna?

Biżuteria ze stali chirurgicznej jest obecnie najchętniej wybieraną biżuterią przez wiele osób. Najczęściej kupujemy ją po to, aby zwiększyć ilość posiadanych błyskotek, albo jako prezent dla bliskiej osoby. Obecna moda na taki gatunek biżuterii sprawia, że drogocenne metale szlachetne, takie jak np. złoto czy srebro są już rzadziej kupowane. I nic w tym dziwnego, skoro biżuteria ze stali chirurgicznej jest tańsza i trwalsza.

Pozłacana i posrebrzana biżuteria ze stali chirurgicznej – czym ona jest?

Stal chirurgiczna, określana symbolicznie jako 316L, jest połączeniem odpowiednich proporcji stopu żelaza oraz pozostałych pierwiastków. W swoim składzie taka biżuteria zawiera zatem chrom, węgiel, nikiel, mangan i wiele innych pierwiastków. Stal chirurgiczna, znana także jako stal nierdzewna, szlachetna bądź jubilerska jest znacznie twardsza, a więc i odporniejsza, niż biżuteria wykonana ze złota bądź srebra. Biżuterię ze stali nierdzewnej możemy kupić zarówno w wersji pozłacanej, jak również posrebrzanej.

Biżuteria ze stali chirurgicznej posiada bardzo odporną, antykorozyjną powierzchnię, którą trudno jest zarysować. Jest ona zatem odporna na niepożądane uszkodzenia, zarysowania, utlenianie oraz czernienie. Możemy cieszyć się jej pierwotnym blaskiem przez wiele długich lat – pod warunkiem, że będziemy ją odpowiednio przechowywać. Dzięki zawartości chromu, taka forma ozdoby i dopełnienia naszego stylu nie uczula skóry. Biżuteria ze stali chirurgicznej jest zatem najlepszym rozwiązaniem dla alergików, którzy ze względu na uczulenie na metale szlachetnie, nie mogą sobie pozwolić na noszenie biżuterii.

Co najbardziej szkodzi biżuterii ze stali jubilerskiej?

Biżuteria ze stali chirurgicznej, choć odporna na zarysowania i czernienie, powinna być odpowiednio przechowywana. Najlepszym pomysłem będzie trzymanie jej w szkatułce bądź pudełku, które wyścielone będzie zamszem. Przy okazji warto także zadbać o to, aby takie kolczyki, bransoletki, naszyjniki oraz pierścionki, znajdowały się w oddzielnych przegródkach. Dzięki temu unikniemy ich splątania.

Podczas noszenia biżuterii ze stali należy także unikać chlorowanej wody, wszelkich detergentów oraz perfum. To właśnie te substancje przyczyniają się do jej niszczenia. Jeżeli zatem planujesz wypad na basen, albo sprzątanie mieszkania – to zrezygnuj na ten czas z noszenia biżuterii ze stali chirurgicznej. Jeżeli natomiast masz zamiar użyć perfum, to unikaj spryskiwania tym kosmetykiem swojej biżuterii.

Dodaj komentarz