Ból piszczeli – przyczyny, leczenie

Ból piszczeli – przyczyny, leczenie

Ból kości piszczelowej, który wzmaga się w szczególności podczas chodzenia lub biegania jest niezwykle nieprzyjemny. Może on mieć kilka podstawowych przyczyn, jak na przykład nieodpowiednie obuwie. W szczególności na bóle piszczeli narażeni są sportowcy, którzy popełniają różne błędy treningowe. Sprawdź, czy jesteś w grupie narażonej na problemy z kością piszczelową.

Ból piszczeli – przyczyny

Dolegliwości związane z bólem piszczeli można podzielić na trzy główne grupy: związane ze źle dobranym obuwiem, spowodowane schorzeniem, wynikające z błędów treningowych. Poniżej znajdziesz bardziej rozwinięte opisy każdej z przyczyn.

  • Źle dobrane obuwie

Odpowiednio dobrane obuwie ma ogromny wpływ na komfort chodzenia. Dlatego należy pamiętać o tym, że aby uniknąć bólu piszczeli należy sprawdzać, czy but nie jest za mały i nie uciska palców. Kobiety z kolei powinny pamiętać, by czasem zmienić ulubione szpilki na obuwie na płaskiej podeszwie. Noszenie wysokich obcasów niekorzystnie wpływa na ścięgna Achillesa – skraca je, przez co pojawiają się bóle w okolicach piszczeli. Kolejną przyczyną tej nieprzyjemnej dolegliwości może być zaburzenie wzorca chodu. Powstaje ono po zbyt długim chodzeniu w japonkach.

  • Schorzenia

Do schorzeń, które powodują ból w okolicach piszczeli zalicza się syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli. Jest to silny ból tej części kości, często towarzyszy mu także obrzęk. Ten rodzaj dolegliwości pojawia się głównie u osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Początkowo objawy pojawiają się jedynie podczas ćwiczeń, z czasem jednak zaczynają być dokuczliwe przez cały dzień.

Innym schorzeniem może być także zespół przedziału powięziowego, który objawia się wzmagającym się bólem w przednio-bocznej części piszczeli, może pojawić się także przykurcz stawów, osłabienie mięśni, a także twardy obrzęk.

Zmęczeniowe złamanie kości piszczelowej to już ostatnia przyczyna bólu piszczeli związana z dolegliwościami zdrowotnymi. Do jej głównych objawów należą silny ból oraz zgrubienia na kości. Złamania są spowodowane wystąpieniem dużej ilości mikro urazów.

  • Błędy treningowe

Na bóle zlokalizowane w przedniej części podudzia narażeni są w dużej mierze biegacze, którzy przeciążają kości zbyt długimi i męczącymi treningami. Zdarzają się również częste błędy w treningu, takie jak: brak rozgrzewki, brak przerw, bieganie po twardym terenie, niewystarczająca ilość czasu na regenerację mięśni, nieprawidłowa technika oraz powrót do treningów po niedoleczonej kontuzji.

Ból piszczeli – leczenie

Leczenie bóli w okolicach piszczeli można podzielić na farmakologiczne i fizykoterapię. Do pierwszej grupy zalicza się głównie stosowanie żeli oraz maści, które mają za zadanie uśmierzyć ból i działać przeciwzapalnie. Fizjoterapeuci polecają z kolei stosowanie zabiegów takich jak: laseroterapia, ultradźwięki i megnetoterapia. Pomocne mogą okazać się również masaże podwodne, a także techniki manualne, których zadaniem jest zmniejszenie napięcia w mięśniach. Kiedy ból ustąpią ważna jest zmiana planu treningowego.