Co zrobić, kiedy karta płatnicza się zgubiła?

Co zrobić, kiedy karta płatnicza się zgubiła?

Dzisiaj większość osób mających w banku konto posiada także kartę płatniczą. Umożliwia ona wypłacenie pieniędzy z bankomatu oraz dokonywanie zakupów bezgotówkowych. Jest więc czymś, czego należy strzec jak oka w głowie. Co więc trzeba zrobić wtedy, kiedy karta płatnicza się nam zagubi?

Jak postępować w przypadku zgubienia karty?

Zagubienie karty płatniczej może być bardzo niebezpieczne dla zgromadzonych na Twoim koncie pieniędzy. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli ktoś, kto ją znajdzie nie będzie miał numeru PIN i nie wypłaci tym samym pieniędzy w bankomacie, to do kwoty pięćdziesięciu złotych może zrobić zakupy, płacąc za nie zbliżeniowo. Jednocześnie nie ma limitu ile takich transakcji dziennie można dokonać. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku zauważenia, że karta się zgubiła, podjąć natychmiastowe działania.

Podstawowym krokiem w przypadku zgubienia karty płatniczej jest zawiadomienie jej wydawcy o tym, że takie zdarzenie miało miejsce. Im szybciej zareagujemy, tym na mniej dotkliwe konsekwencje finansowe możemy liczyć. Na każdej karcie znajduje się numer, pod który należy zadzwonić w przypadku jej zgubienia. Rozsądnym krokiem jest wprowadzenie tego numeru do książki adresowej telefonu komórkowego. Jest to numer wydawcy karty. Można również skorzystać z numeru alarmowego, który jest taki sam niezależnie od tego, kto wydał kartę. Numer ten (828 828 828) ustanowił Związek Banków Polskich. Jeżeli akuratnie znajdujemy się w pobliżu oddziału naszego banku, możemy fakt zgubienia karty zgłosić osobiście.

Trzeba pamiętać, że bank może nie uwzględnić naszych reklamacji, a wykupione ubezpieczenie karty może nie pomóc, jeśli karta:

  • była nieodpowiednio zabezpieczona;
  • została pożyczona innej osobie;
  • noszona była razem z numerem PIN.

To jednak po stronie banku leży konieczność udowodnienia winy właścicielowi karty. W momencie, kiedy zagubienie karty zostanie już zgłoszone, odpowiedzialność za wykonane transakcje ponosi już nie klient, a bank. W efekcie po zgłoszeniu wszelkie dokonane kartą transakcje nie obciążą już konta właściciela karty.

Karta płatnicza jest czymś, czego należy naprawdę mocno pilnować. Jej zgubienie to ryzyko utraty niemałych pieniędzy.

Sprawdź także https://habza.com.pl/kredyt-dla-zolnierza/.

Dodaj komentarz