Do czego służy sito obrotowe?

Do czego służy sito obrotowe?

Sita szczelinowe (a szczególnie szczelinowe sito obrotowe) najczęściej wykorzystywane są do przesiewania gleby. Oczywiście nie oznacza to, że nie można ich używać w innych celach. Naturalnym sposobem użycia takiego sita jest przesiewanie wszelkiego rodzaju materiałów sypkich. Ze względu na swoją konstrukcję, sito obrotowe nie służy do rozdrabniania materiałów twardych, takich jak kamienie, ale materiałów miękkich, takich jak gleba. Sito może pękać podczas przesiewania zbyt twardych materiałów.

Znane są sita obrotowe, w których kilka rozmieszczonych wokół osi obraca się razem z tarczami przesiewającymi, a same tarcze częściowo względem siebie obracają się z zębami. Proces przesiewania opiera się na ustalaniu wymaganej odległości pomiędzy plastrami znajdującymi się w tarczach. Z tą metodą związane są liczne problemy podczas przesiewania mokrych materiałów, które powodują zatykanie się szczelin tarczy. Również pojemność jest niewielka, ponieważ materiał między krążkami wypychany jest tylko grawitacyjnie.

Powszechnie znane i stosowane są również przesiewacze kruszące, w których materiał jest transportowany między tarczami. Sprawdzają się one również dobrze z mokrymi materiałami, ponieważ szczęki czyszczą przestrzeń między szybami. Pojawia się jednak jeden problem przy zmniejszaniu wielkości ziarna, ponieważ między tarczami przesiewającymi drugiego bębna pracującego kruszarki wymaga się zachowania marginesu na taką grubość, aby nie naruszał tarcz przesiewających. Ogranicza to w praktyce wielkość ziarna do co najmniej 25 mm.

Sito obrotowe z siatką drucianą

Często stosuje się również sito obrotowe wyposażone w drobnoziarniste sita druciane, w których powierzchnia sita rozciąga się w równych odstępach na okrągło. W większości wykonane są one z drucianych siatek stalowych. W takich sitach powierzchnia jest połączona z rusztowaniem, które jest wprawiane w ruch posuwisto-zwrotny, na przykład za pomocą mimośrodowego wału. Przesiane drobne ziarno przechodzi przez urządzenie zasypowe, a nadwymiar przesuwa się do przodu po powierzchni drutu. Przy takiej konstrukcji uzyskuje się mały i precyzyjnie dobrany rozmiar ziarna, ale problemem jest stabilność struktury, dlatego materiał wsadowy musi mieć postać jednolitej cienkiej strugi, która jest podawana na powierzchnię sita.

Wydajność sita spada, jeśli materiał jest mokry i lepki, ponieważ powierzchnia sita drucianego nie jest odporna na bryły materiału, które nie rozpadają się, ale są transportowane dalej wraz z nadwymiarowym ziarnem.

Czasem stosuje się sita do usuwania największych kawałków materiału poddawanego obróbce, używanego do wstępnego przesiewania, zanim nastąpi dokładne przesiewanie. To przesiewanie wstępne jest zazwyczaj konieczne dla wszystkich urządzeń do precyzyjnego odsiewania. Sita wykonane są zazwyczaj z perforowanych płyt lub sit drucianych, które nie mają dużych fragmentów podatnych na uszkodzenia lub gdzie duże bryłki nie są podawane na system sitowy. Kratki sita są rozmieszczone w równych odstępach, stalowe belki lub listwy utworzone przez przejście materiału zapobiegają zmianie rozmiaru w miarę przesuwania się wzdłuż szczeliny, podczas gdy drobniejszy materiał przepływa przez powierzchnię sita.

Sito obrotowe w przesiewaczach samoczyszczących

Obrotowy przesiewacz bębnowy jest samoczyszczącym, nachylonym urządzeniem przesiewającym z własnym zasilaniem wewnętrznym. Dzięki temu, że zastosowano w nim sito obrotowe, ma niezrównaną jakość, niezawodność i wydajność przewyższającą inne produkty obecne na rynku.

W miejskich oczyszczalniach ścieków obrotowe sito bębnowe jest znane jako dokładne sito do różnych zastosowań przesiewania osadów. Użytkownicy przemysłowi, tacy jak przetwórcy drobiu, przetwórcy mięsa, przetwórcy żywności, browary/winiarnie i firmy zajmujące się recyklingiem, wykorzystują je nie tylko do oczyszczania ścieków, ale także do przetwarzania swoich podstawowych produktów. Krótko mówiąc, obrotowy przesiewacz bębnowy może być skutecznie używany w prawie każdym zastosowaniu, w którym konieczne jest oddzielenie ciała stałego od cieczy.

Dodaj komentarz