Hipoterapia – w czym może pomóc ten rodzaj terapii i rehabilitacji

Hipoterapia – w czym może pomóc ten rodzaj terapii i rehabilitacji

Chorób, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie jest wiele. Każdy z nas chcę prowadzić życie, w którym nie ma trosk. Jednak wszyscy posiadają problemy. Najgorszym z nich, którego rozwiązanie jest trudne, a czasami bez wyjścia jest choroba. Staramy się dbać o siebie jednak nie zawsze jest to proste. Medycyna idzie cały czas do przodu. Coraz więcej nowych terapii daje nadzieje na lepsze jutro. Na popularności zdobywają terapie, które opierają się na pracy ze zwierzętami. Jedną z nich jest terapia z końmi, czyli hipoterapia.

Co to takiego? Na czym polega?

Hipoterapia to rodzaj terapii i rehabilitacji. Hipoterapia ma służyć i pomagać powrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta. Ten rodzaj rehabilitacji powinien być prowadzony przez wyszkolonego instruktora. Zapisy osoby chorej powinny być zależne od lekarza. To on powinien decydować, czy tego typu praca wpłynie pozytywnie na chorującego. Koń pomimo swojej wielkości i złej opinii agresora potrafi pomóc. Dzięki jego sposobowi poruszania się i charakterowi, pomaga nieustannie ćwiczyć równowagę. Chód konia uaktywnia wiele partii ciała jeźdźca, w tym przypadku osoby chorej.

Najwięcej korzyści czerpią osoby, które mają zaburzenia ruchowe. Dzieje się tak, gdyż step konia jest zbliżony do ruchu ciała idącego człowieka. Takie części ciała jak barki, kręgosłup czy miednica mogą być w ruchu dzięki jeździe na koniu. Dzięki czemu uczy się chodzić bez chodzenia. Hipoterapia wymaga czasu. Osoba chora potrzebuje wiele czasu, aby oswoić się ze zwierzęciem. Jego wymiary zwłaszcza dla dzieci są często przerażające. Więc nawiązanie i zbudowani więzi opartej na zaufaniu nie przychodzi z dnia na dzień. Dlatego istotne jest, aby w terapii uczestniczyły konie, które mają do 140 cm w kłębie. Dzięki hipoterapii jest szansa na: zmniejszenie zaburzeń ruchowych, polepszenie równowagi pacjenta, zwiększenie samodzielności w poruszaniu się, poprawę koordynacji wzrokowej i przestrzennej, zwiększenie koncentracji oraz zmniejszenie napięcia i stresu.

Hipoterapia daje ogromne rezultaty

Zwiększona temperatura ciała konia jest zbawienna. Jazda bez siodła daje ulgę w chorobach, którym towarzyszy porażenie kończyn dolnych i ośrodkowego układu nerwowego. Mięśnie stopniowo rozkurczają się i wzmacniają. Jak można zauważyć hipoterapia pomaga wielu osobom, które cierpią zwłaszcza na choroby układu ruchowego. Pomagają im krok po kroku odzyskiwać sprawność. Dzięki czemu mają szanse na życie bez bólu. Na stanie się samodzielnym w przyszłości.

Dodaj komentarz