Jakie studia są popularne?

Jakie studia są popularne?

Od października zaczynają się studia

Maturzyści gorączkowo myślą nad wyborem studiów. Decyzja nie jest łatwa, a studia są ważne dla przyszłości danej osoby. Mogą to być studia filologiczne, ekonomiczne, prawnicze. Wybór studiów jest podstawą – po jednych studiach zarabia się kilka tysięcy złotych, a inne studia wypuszczają w świat bezrobotnych. Wybór uczelni oraz przyszłego zawodu zdecydowanie zasługuje na przemyślenie.

Porządne studia to jakość

Dobre są studia prawnicze, medycyna oraz IT, czyli studia informatyczne. Po takich studiach nie ma bezrobotnych, a ludzie zarabiają naprawdę dobre pieniądze. Takie studia to doskonały wybór. Nie są one lekkie, są bardzo wymagające. To studia dla osób nastawionych na ciężką pracę, praktyki, staże oraz zaangażowanie. Nie są to na pewno studia dla osób leniwych, ale perspektywy po ich ukończeniu są doskonałe – wiele osób zarabia 10 000 złotych lub znacznie więcej. Takie zarobki są godne uwagi.

Studia humanistyczne to kuźnia bezrobotnych

Socjologia, psychologia, politologia, studia europejskie często produkują bezrobotnych. Po ich ukończeniu trudno jest znaleźć pracę bez koneksji. Nie są to studia dla osób liczących na duże zarobki. Można po nich zarabiać niskie kwoty na uczelniach, pokonując szczeble kariery naukowej, lub ukończyć kursy czy studia podyplomowe i rozwijać się coraz lepiej. Takie studia są na pewno dyskusyjne. Coraz częściej po studiach ekonomicznych brakuje pracy. Jeśli ktoś jednak jest otwarty i ma pomysł na siebie, na własną karierę to nawet po takich studiach założy własną firmę i poradzi sobie w życiu. Nie ma co do tego wątpliwości. Jednak nie są to studia godne polecenia.

Jakie studia – trzyletnie czy magisterskie?

Takie pytanie jest częste – niektórzy absolwenci poprzestają na trzyletnich studiach i na nich się skupiają. Inni natomiast podejmują drugi stopień studiów i mają pomysł na siebie, wybierają też często studia podyplomowe, kursy i wyjeżdżają z Polski, wybierając karierę w innym kraju. To też dobre rozwiązanie. Niejedna osoba doceni taki pomysł na siebie i zechce go realizować.

Jeden czy więcej fakultetów?

Czasami warto skończyć dwa fakultety – na przykład prawo i filologię obcą – im rzadszy język, tym lepsze perspektywy. Warto znać biegle angielski oraz duński, szwedzki, fiński czy japoński. Niejedna osoba doceni studia, które przełożą się na dobre zarobki i dadzą świetne życiowe perspektywy. Bycie tłumaczem dwóch-trzech języków to dobre pieniądze oraz cenne wsparcie. Najlepiej mądrze przemyśleć wybór języka i nauczyć się go naprawdę porządnie. Nie brakuje absolwentów filologii, którzy słabo znają język i nie mogą z takiej wiedzy korzystać. Dla każdej osoby jest to sprawa ważna, a studiowanie staranne, z dobrymi wynikami przekłada się na świetne życiowe perspektywy. Poznawanie filologii, IT, medycyny to dobry pomysł. Lekarz znający język obcy na pewno znajdzie dobrą pracę poza Polską i będzie mógł rozwinąć skrzydła. To jest sprawa jak najbardziej pewna. Pielęgniarka po studiach, biegle władająca angielskim, włoskim czy niemieckim znajdzie pracę i na pewno poradzi sobie w życiu. Nie będzie pracowała w Polsce za grosze, lecz wyjedzie do innego kraju. Warto o tym pamiętać i zdecydowanie warto rozwijać się tak, jak można najlepiej. Po studiach można mieć świetne perspektywy, ale doświadczenie zawodowe należy zdobywać już na studiach, podczas studiów, ponieważ pracodawcy doceniają ludzi kreatywnych, rozwijających się i dbających o własny rozwój. Jest to sprawa jak najbardziej godna uwagi. Nie warto być bylejakim studentem – lepiej być wybitnym studentem, który znajdzie dobrą pracę.

Dodaj komentarz