Na co zwrócić uwagę wybierając regał paletowy?

Na co zwrócić uwagę wybierając regał paletowy?

W produkcji metalowych regałów istnieją duże rozbieżności jakościowe i warto jest zwrócić uwagę na wszystkie aspekty realizowanej inwestycji. Głównym kryterium wyboru jest w ostateczności cena regału, która w przypadku metalowych regałów determinuje ich jakość wykonania. Producenci metalowych regałów półkowych mogą razem z ceną swoich produktów zaniżać jakość wykonania ze szkodą dla zleceniodawcy. Niższa jakość to wyższe koszty eksploatacji, konieczność naprawy lub wymiany całych modułów oraz zwiększone ryzyko wypadków w przypadku przeładowania.

Po pierwsze jakość

W przypadku regałów paletowych tego rodzaju dylematy są wyeliminowane z racji konieczności operowania ładunkiem, dla którego normy wytrzymałościowe konstrukcji regału są zwiększone. Konstrukcja regałów paletowych o niskiej jakości nie będzie w stanie wytrzymać wstrząsów i obciążeń dynamicznych, które nieuchronnie powstają podczas pracy z urządzeniami ładującymi, dlatego każdy producent tego rodzaju regałów jest w pełni świadomy ograniczeń jakie nakładają na niego normy jakościowe.

Najważniejszy parametr – konstrukcja belek nośnych

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze regału paletowego? Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest konstrukcja belek nośnych. W końcu to na nich będą opierać się palety, jest to zatem najważniejszy element projektu.

Na rynku metalowych regałów do palet można spotkać typy regałów ze względu na rodzaj użytych w konstrukcji belek nośnych. Są to belki nośne typu:

skrzynkowego
dwuteowe
w kształcie litery Z.

Wady różnych typów belek nośnych

Najwyższą jakość z punktu widzenia wytrzymałości materiałów mogą pochwalić się profile skrzynkowe i dwuteowniki. Środek ciężkości tego rodzaju profilu znajduje się w centrum kształtownika w przypadku profilu w kształcie litery Z środek ciężkości belki nośnej przesuwa się względem jej centrum co powoduje wygięcie pod wpływem przyłożonego ciężaru palety. A jeżeli nastąpi niewielkie przeciążenie belek to pewna jest gwałtowna utrata nośności, a w rezultacie nie tylko nastąpi odkształcenie belek, ale konstrukcji całego regału grozi zapadnięcie. Kolejną istotną wadą profili Z i dwuteowników jest ich większa wysokość w porównaniu z belkami o profilu skrzynkowym. Czasami brakuje kilka centymetrów aby zmieścić ładunek pod belką kolejnego poziomu składowania.

Kolejną wadą jest to, że belki te nie mają wzmocnionej górnej części w miejscu przyłożenia do nich ciężaru palety. Podczas intensywnej pracy magazynu belki w kształcie litery Z i dwuteowniki nabierają falistego wyglądu, tj. pozostają na nich odkształcenia w miejscach przyłożenia ciężaru palet.

Zalecenia

Niewątpliwie najlepszą jakością charakteryzuje się prostokątny przekrój belki nośnej, co minimalizuje wszystkie negatywne efekty innych typów profili belek nośnych. Regały z belkami w kształcie prostokąta przez długi czas będą wyglądały jak nowe, bez śladów intensywnego użytkowania.