Odzież robocza – czym jest i kto powinien ją zapewnić?

Odzież robocza – czym jest i kto powinien ją zapewnić?

W tym artykule chcielibyśmy poruszyć temat odzieży roboczej, a konkretnie tego, co dokładnie wchodzi w jej skład i czyim obowiązkiem jest jej zapewnienie. Zapraszamy!

Co wchodzi w skład odzieży roboczej?

Trzeba wskazać, że odzież robocza jest znacznie szerszym pojęciem niż wiele osób zdaje sobie sprawę. Wśród odzieży roboczej można wymienić między innymi buty, rękawice, kaski ochronne, spodnie, kurtki, ale też podkoszulki, bluzki na długi rękaw, krótkie spodenki i nie tylko. Oczywiście, nie każdy pracownik otrzyma aż tak szeroki komplet ubrań – wszystko zależy od tego, jakie dokładnie obowiązki on wykonuje i jakie wiążą się z nimi zagrożenia.

Ubrania robocze są z reguły zarezerwowane dla pracowników fizycznych, ponieważ są im one niezbędne do bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków służbowych. Inni pracownicy tez czasami otrzymują jakiś ubiór roboczy, ale ma on raczej funkcję dekoracyjną czy ujednolicającą niż ochronną. Jako przykład można wskazać koszulki firmowe, które noszą często pracownicy supermarketów czy garnitury, w które ubrani są z reguły pracownicy banków.

Jeśli specjalna odzież jest niezbędna (ponieważ wymaga tego bezpieczeństwo i higiena pracy lub własne ubrania pracownika mogłyby zostać ubrudzone lub zniszczone w toku pracy), to pracodawca ma obowiązek ją zapewnić i nie może pobrać za to żadnych opłat. Zwłaszcza w przypadku firm zatrudniających większe ilości pracowników, pracodawcy często zlecają firmom trzecim wykonanie części ubrań z nadrukowanym na nie logiem firmy, a resztę kupują w specjalnych sklepach BHP. Jeśli pracujemy na stanowisku, które wymaga noszenia specjalnej odzieży roboczej i jej nie otrzymaliśmy, powinniśmy się o to upomnieć.

Dobre ubrania robocze, czyli jakie?

Dobre ubrania robocze powinny przede wszystkim spełniać normy europejskie wymagane dla danego stanowiska i niezbędnego na nim poziomu ochrony. Czyli na przykład, jeśli mowa o rękawicach dla spawacza, powinny one spełniać normę dotyczącą ognioodporności. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego dany produkt jest wykonany (przykładowo, rękawice budowlane powinny być zrobione z grubej, wytrzymałej skóry, na przykład wieprzowej lub bydlęcej).

Jest także istotne, aby rozmiar był dobrany dla pracownika. Jeśli ubiór będzie zbyt duży lub zbyt mały, to praca w nim będzie niekomfortowa i być może nie będzie on w stanie zapewniać dostatecznej ochrony. Dlatego szef przed dostarczeniem ubrań roboczych powinien zapytać o ich rozmiar, aby nie popełnić w tym zakresie pomyłki. Co więcej, żeby ochrona była skuteczna, ważne jest także, aby ubiór był pozbawiony dziur czy uszkodzeń – dlatego też należy regularnie wymieniać go, szczególnie, jeśli ulegnie uszkodzeniu.