Problematyczne odpady – co do nich zaliczamy i jak je prawidłowo utylizować?

Problematyczne odpady – co do nich zaliczamy i jak je prawidłowo utylizować?

Często słyszy się o problematycznych odpadach oraz o tym, że należy je utylizować w odpowiedni sposób. W ciągu ostatnich lat świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa znacznie wzrosła i częściej zwracamy uwagę na takie kwestie, jak chociażby segregacja odpadów. Na wielu osiedlach można zauważyć pojemniki przeznaczone do konkretnej grupy odpadów np. plastiku, szkła, bio itd.

Co jednak z rzeczami takimi jak stare meble, gruz, materiały budowlane, elektronika? Takich śmieci nie można wyrzucać do śmietników komunalnych i wymagają one odpowiedniej utylizacji. Takie odpady mogą mieć bowiem negatywny wpływ na nasze środowisko, jeśli pozostawimy je w nieodpowiednim miejscu. Zobacz, co zalicza się do problematycznych odpadów i jak można się ich legalnie pozbyć z mieszkania bądź domu.

Co można zaliczyć do odpadów problemowych?

Za odpady problematyczne można uznać te wielkogabarytowe. Zalicza się do nich wszelkiego rodzaju meble – szafy, łóżka, stoły, komody, ale też dywany czy materace. Odpadami wielkogabarytowymi mogą być też akwaria lub sprzęt do ćwiczeń np. rower stacjonarny, bieżnia. Kolejną grupą odpadów problemowych są tzw. elektrośmieci. Jest to przede wszystkim stary sprzęt RTV i AGD. Do elektrośmieci można zaliczyć zużyte akumulatory, baterie, telefony, komputery, aparaty itd.

Oprócz mebli i elektroniki do odpadów problemowych zalicza się też zużyte opony oraz substancje, które mogą być niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Przeterminowane leki, kosmetyki, paliwa, oleje, środki do ochrony roślin także należy utylizować w odpowiedni sposób. Także opakowania po substancjach niebezpiecznych nie mogą trafiać do śmietników komunalnych.

Jak legalnie zutylizować odpady problemowe?

Odpady problemowe należy traktować w odpowiedni sposób, dlatego mogą sprawiać trudności podczas transportu czy też składowania. Także ich utylizacja i przetwarzanie nie należą do najłatwiejszych. Kluczowe jest jednak to, aby ich właściciel zadbał o to, aby pojawiły się one w odpowiednim miejscu. Pozostawienie odpadów problemowych, czy to mebli, czy to elektroniki w nieodpowiednim miejscu jest bowiem nieodpowiedzialne, a co więcej zagrożone mandatem.

Dobrym sposobem na pozbycie się odpadów problematycznych będzie wynajęcie specjalnego kontenera. Topgruz – kontenery na odpady można wypełnić problematycznymi śmieciami i w ten sposób legalnie się ich pozbyć. Profesjonalna firma dostarczy we wskazany punkt kontener, Ty będziesz musiał go wypełnić, a po wszystkim pracownicy zajmą się legalnym zutylizowaniem śmieci. Jest to bardzo wygodny sposób na pozbycie się z domu, mieszkania, piwnicy czy garażu problematycznych odpadów, które zajmują miejsce.

Dodaj komentarz