Terapia odwykowa to niezbędny etap wyjścia z nałogu

Terapia odwykowa to niezbędny etap wyjścia z nałogu

Terapia odwykowa wielu osobom kojarzy się z ostatecznością. Pojęcie to rezerwujemy ludziom, dla których odwyk jest ostatnią deską ratunku. Warto wiedzieć, na czym polega terapia odwykowa i jaki jest jej cel. Podczas tej formy terapii osoba uzależniona ma szansę spojrzeć na swoje dotychczasowe życie z boku. Z jednej strony pozwala zrozumieć skalę problemu, z jakim się aktualnie zmaga chory. Otworzyć oczy oraz uzmysłowić jakie dalsze konsekwencje może ponieść, jeśli nie wyjdzie z nałogu. Z drugiej zaś strony pozwala zmotywować się do walki, podjęcia terapii i wiary we własne możliwości w tym zmiany dotychczasowego życia rezygnując z używek.

Dla kogo skierowana jest terapia odwykowa?

Ta forma leczenia dedykowana jest osobom, które w swoim życiu zmagają się z problemem alkoholizmu, narkomanii, lekomanii czy też hazardu. Wbrew pozorom grupy te zasilają spore grona osób zamożnych, wykształconych i zajmujących wysokie stanowiska. Obecny pęd życia i trend bycia na fali powoduje ciągły stres, który rozładowujemy łatwo dostępnymi sposobami. Należą do nich wyżej wspomniane formy używek. Jest to duży problem nie tylko chorych i ich rodzin. Z pewnością można stwierdzić, że jest to problem całego społeczeństwa. Z jednej strony chce podążać za światowymi trendami, a z drugiej nie radzi sobie z tempem, jakie narzuca bycie nowoczesnym.

 Jak działa terapia odwykowa?

Po pierwsze każda terapia odwykowa jest przeprowadzana w indywidualny sposób. Każdy chory ma inną historię oraz inne predyspozycje do walki z nałogiem. Uzależnieni od narkotyków otrzymują wsparcie specjalistów, którzy są obecni podczas fazy odtrucia organizmu, kończąc na psychoterapii, która ma na celu realne zmiany w myśleniu, spostrzeganiu świata oraz zachowaniom osoby uzależnionej od narkotyków. Odwyk alkoholowy ma na celu całkowite zaprzestanie picia. Z drugiej strony ma na celu pokazać choremu, jaką krzywdę wyrządził sobie, a także swojej rodzinie.

Podczas terapii łagodzi się skutki fizyczne, jak i psychiczne związane bezpośrednio z zespołem odstawienia alkoholowego. W przypadku hazardzistów główny cel terapii to znalezienie przyczyny, dla której chory podczas stresu ucieka się do gier, które podnoszą jego poziom adrenaliny. Każdego dnia terapeuci z Prywatnego Ośrodka leczenia uzależnień Olcha w Warszawie, toczą walkę o lepsze życie pacjentów, którzy im zaufali. Pod ich skrzydłami uzależnieni otrzymują szansę na całkowite pożegnanie życia z używkami na rzecz spokoju i spełnienia.

Dodaj komentarz