Ile kosztują ubrania komunijne?

Ile kosztują ubrania komunijne?

Pierwsza komunia jest bardzo istotnym wydarzeniem w życiu dziecka, ale nie da się ukryć, że jest ona jednocześnie wydarzeniem dość kosztownym. Najwięcej wydamy prawdopodobnie na salę w restauracji (chociaż oczywiście możemy również zorganizować uroczystość w domu, jeśli mamy odpowiednie warunki) oraz jedzenie, ale istotnym aspektem są także ubrania. W takim razie, ile przeciętnie kosztują ubrania na komunię? Czy warto inwestować w nie duże kwoty?

Koszt ubrań komunijnych

Koszt ubrań komunijnych to średnio kilkaset złotych. Ciężko jest tę kwotę bardziej uściślić, ponieważ to, ile ubrania komunijne będą nas kosztować dokładnie, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj ubrań się zdecydowaliśmy – klasyczną albę, czy może bardziej współczesny garnitur lub sukienkę? Alba zazwyczaj kosztuje między 100 a 200 złotych, natomiast ceny garniturów i sukienek są bardziej zróżnicowane i w skrajnych przypadkach mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Musimy pamiętać, że na ubrania komunijne składają się nie tylko alba bądź garnitur lub sukienka, ale również eleganckie buty (w przypadku dziewczynek najlepiej, aby były to buty na płaskim lub bardzo niewielkim obcasie, aby było im wygodnie przez okres trwania całej ceremonii i późniejszego świętowania) i różnego rodzaju dodatki – torebki, wianki i nie tylko.

Warto zapytać dziecko, jakiego rodzaju akcesoria je interesują i kierować się jego opinią zarówno w kwestii dodatków, jak i głównych elementów ubioru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że będzie się ono dobrze czuło w wybranym stroju i chętnie wystąpi w nim w kościele oraz podczas późniejszego świętowania.

Nie inwestuj zbyt wiele

Ubrania na komunię powinny być wygodne, dobrze dopasowane i eleganckie, jednak niekoniecznie bardzo drogie. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to możemy oczywiście kupić ubrania za nawet kilka tysięcy złotych, ale nie jest to optymalne rozwiązanie. Już garnitur czy sukienka za kilkaset złotych świetnie się sprawdzą i będą dobrze wyglądać na zdjęciach, więc po co wydawać zbyt dużo? Małe dzieci rosną bardzo szybko i taki drogi ubiór w krótkim czasie może po prostu stać się za mały, więc inwestowanie bardzo dużych kwot nie ma dużego sensu.

Jednocześnie nie powinniśmy też zanadto oszczędzać, o ile nie znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej. Warto, aby ubiór był dobrej jakości – dzięki temu może posłużyć także przy innych okazjach, zanim dziecko z niego wyrośnie, na przykład przy okazji ślubów czy komunii innych dzieci w rodzinie.

Dodaj komentarz