Czym zajmuje się foniatra?

Czym zajmuje się foniatra?

Foniatria to jedna z dziedzin laryngologii jednak ta specjalizacja jest o wiele bardziej zawężona. W jej przypadku mówić można o diagnostyce, profilaktyce oraz leczeniu zaburzeń mowy i głosu. Bardzo często foniatra jest jednocześnie otolaryngologiem oraz audiologiem.

Kiedy warto zgłosić się do foniatry? Chrypka, głuchota, niedosłuch, zanikanie głosu, zmiana tonu głosu, dysleksja, zapalenie uszu, szumy uszne, problemy z mówieniem, problemy z przełykaniem, jąkanie, uczucie zatkanego ucha, przewlekłe bóle głowy i zawroty głowy – to tylko niektóre z pierwszych objawów, które należy skonsultować z foniatrą. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, a w szczególności wskazane jest u osób, które zawodowo posługują się głosem. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów u dziennikarzy, nauczycieli, wokalistów i innych osób, u których głos pełni istotną funkcję w codziennej pracy, wizyta u tego specjalisty ma duże znaczenie.

Jak znaleźć tego specjalistę? Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło typu „foniatra warszawa”, by szybko znaleźć adres placówki, która oferuje usługi medyczne takiego lekarza. Nie ma wątpliwości, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z wizyt prywatnych. Te na NFZ wiążą się z długimi kolejkami, a czas oczekiwania na wizytę to nawet kilka lat. W tym czasie problemy zdrowotne mogą być już w stopniu skrajnie zaawansowanym, niemożliwym do skutecznego wyleczenia.

Jakie są stosowane sposoby leczenia ? W zależności od występujących objawów foniatra przepisuje zazwyczaj środki farmakologiczne, chociaż ogromną część schorzeń udaje się wyleczyć naturalną rehabilitacją. W skrajnych przypadkach konieczne jest jednak wykonanie zabiegów chirurgicznych, takich jak wycięcie migdałków, usunięcie polipów nosa, udrażnianie trąbki słuchowej, wykonanie intubacji dotchawiczej, tracheotomia, operacje podniebienia, nosa, krtani, uszu, dopasowanie aparatów słuchowych. W medycynie wyróżnia się foniatrów, którzy specjalizują się w pomocy pacjentom dorosłym oraz tych, którzy pracują z dziećmi.

Warto zaznaczyć, że coraz częściej w zakresie foniatrii wykonuje się zabiegi laserowe, które wykazują doskonałą skuteczność, ale za to są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie wiążą się z powikłaniami.

Dodaj komentarz