Łódź strażacka – czym jest i do czego służy?

Łódź strażacka – czym jest i do czego służy?

W ofercie polskich stoczni jachtowych znaleźć można gotowe jednostki wodne określane mianem łodzi strażackiej . Inną nazwą, z którą możesz się spotkać to określenie łódź roboczo-desantowa, łódź ratowniczo-robocza i podobne. Pojawia się w związku z tym pytanie, czym właściwie jest taka łódź i jakie powinna spełniać warunki, aby móc ją nazwać „strażacką”.

Warto się w tym zakresie dokształcić, zwłaszcza, jeśli szuka się łodzi z zamierzeniem patrolowania czy wykonywania działań ratunkowych i zabezpieczających. Najważniejsze informacje w tym zakresie zebraliśmy dla Was poniżej. Zapraszamy!

Czym jest łódź strażacka i do kogo jest adresowana?

Pod pojęciem łodzi strażackiej kryje się jednostka wodna zaprojektowana i stworzona z myślą, jak wskazuje sama nazwa, Straży Pożarnej, ale też wielu innych typach służb, które mogą wykonywać działania na wodzie. Mowa tutaj między innymi o Policji, ale też WOPRZ-e czy specjalnych sztabach kryzysowych powoływanych w związku z trudną sytuacją. Tego typu służby mają unikalne wymagania, dlatego też nie stosują łodzi o przeznaczeniu rekreacyjnym, lecz łódki stworzone specjalnie dla nich.

W zależności od konkretnego modelu, taka łódka może być przeznaczona do patrolowania przybrzeży, zatok czy zalewów, bądź też bezpośrednio do prowadzenia akcji ratunkowych (mowa w tym przypadku o łodziach hybrydowych, zwanych pontonami).

Moc ich silnika, materiał wykonania, a także zawarte w jednostce wyposażenie są dobrane w taki sposób, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, ochronę przed warunkami atmosferycznymi (w przypadku jednostek posiadających zadaszoną lub osłoniętą konsolę sterowniczą), a także optymalną zwrotność, szybkość i sterowność. Wszystko to może mieć bardzo duże znaczenie w trakcie prowadzenia akcji ratunkowych.

Gdzie można kupić łódź strażacką?

Łódź zaprojektowaną z myślą o strażakach lub innych służbach można zakupić na przykład pod adresem lodziestrazackie.pl. Poza gotowymi jednostkami można tam znaleźć również między innymi:

  • osprzęt ratunkowy,

  • roboty podwodne,

  • silniki zaburtowe

  • sprzęt medyczny.

W związku z tym każdy, kto planuje prowadzenie akcji ratunkowych na wodzie, znajdzie tam interesujące go produkty.

Do wyboru są łodzie mniejsze, większe, z zadaszeniem i bez. Jednostki pływające o różnym przeznaczeniu (dostępne są wspomniane już łodzie roboczo-desantowe oraz roboczo-ratunkowe). Charakteryzują się one wysoką jakością wykonania, a także bogatym wyposażeniem standardowym (do którego można dobrać także różnego rodzaju wyposażenie opcjonalne, m.in. lampę z napisem „STRAŻ”, gaśnice, noże, dodatkowe siedzenia, kompasy czy pompy).

Ceny łodzi rosną w związku z wysoką inflacją i ogólnym brakiem na rynku materiałów niezbędnych do ich produkcji. W związku z tym warto spieszyć się z decyzją zamówienia łodzi do akcji ratowniczych.

7 Comments

  1. Pingback: p320
  2. Pingback: this
  3. Pingback: page
  4. Pingback: trustbet

Dodaj komentarz