Moda jest wszędzie

Moda jest wszędzie

Oglądając w telewizji relacje z wielu pokazów mody, człowiek czasem odnosi wrażenie, że przecież nikt nigdy nie wyjdzie w owych fantastycznych strojach na ulice i nie będzie w nich na co dzień chodził. No i tak najczęściej bywa.

Projektanci mody pokazują na pokazach możliwości jakie nosi ze sobą ludzka kreatywność oraz wyobraźnia. Dzisiejsza moda wyraźnie podzieliła się na dwa nurty. Nurt symboliczny oraz nurt funkcjonalny. Kiedy oglądamy pokaz mody i piękne modelki paradujące w jak najbardziej dla normalnego człowieka udziwnionych strojach, zapominamy, że oprócz owych dziwnych strojów na pokazach mody reprezentowane są też stroje z zakresu mody funkcjonalnej. No ale o nich nie mówi się w telewizji bo są znacznie mniej fascynujące od najnowszych kreacji mistrzów mody. Moda wyznacza dzisiaj standardy nie tylko w zakresie ubioru. Moda mówi również o sposobach spędzania wolnego czasu. Moda zapanowała nawet wydawałoby się w tak odległych dziedzinach jak jedzenie.

Dzisiaj bardzo modnym staje się tak zwane zdrowe odżywianie. Ludzie postępują ślepo według wskazówek guru żywieniowych, którzy są dla nich tym czym projektanci mody dla ludzi zainteresowanych modą. Często guru żywieniowi podają złe informacje i robią to nieświadomie. Ale wracając do mody. Dziś ta gałąź biznesu jest bardzo potężna. Najbardziej rozpoznawane na świecie marki odzieżowe zatrudniają w swoich fabrykach, w swoich studiach projektowych ogromne rzesze ludzi. Biznes związany z modą to praca dla setek tysięcy osób na całym świecie. Największe światowe domy mody rządzą rynkiem ubrań niepodzielnie i zazdrośnie strzegą swoich pomysłów na każdy nowy sezon. Jeśli bowiem ich pomysły staną się nowym obowiązującym kanonem mogą oni spodziewać się krociowych zysków ze sprzedaży swoich kolekcji.

Natomiast inni producenci i projektanci odzieżowi będą zmuszeni wzorować się na pomysłach wiodącego domu mody i ewentualnie tylko wprowadzać drobne zmiany, które nie zakłócą ogólnych założeń kolekcji. Świat mody jak twierdzą zajmujący się tym biznesem to świat okrutny i bezwzględny. Jednego dnia projektant może być na szczycie podziwiany oraz ubóstwiany przez wszystkich by w następnym sezonie skończyć w jakimś butiku z używanymi ciuchami. Takie sytuacje i historie nie są wyssane z palca, takie rzeczy się zdarzały i będą się zdarzać. Przecież moda rządzi światem i raczej tak łatwo berła nie odda.

Dodaj komentarz