Jak dobrać kolory ścian?

Jak dobrać kolory ścian?

Dobór odpowiednich kolorów ścian w pomieszczeniu może mieć znacznie większe znaczenie, niż niektórym mogłoby się wydawać. Psychologiczny wpływ, jaki barwy mają na człowieka został już dowiedziony. Tym bardziej jesteśmy na niego podatni, jeżeli przebywamy w otoczeniu jakiegoś koloru przez dłuższy czas, jak to bywa w domu. Pojawia się wtedy pytanie: jak dobrać kolory ścian, żeby po pierwsze dobrze wyglądały, a po drugie wywoływały pożądany efekt?

Podstawowe zasady doboru kolorów ścian

Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych kolorów, warto poznać kilka zasad ogólnych. Po pierwsze, z reguły barwy jasne stosuje się w pomieszczeniach małych, zaś na ciemniejsze można pozwolić sobie w większych. Chodzi w tym o to, aby nie pojawił się efekt przytłoczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pokój jest przestronny, ale kiepsko oświetlony. Wtedy również warto postawić na jak najjaśniejsze barwy. Zależnie od tego, czy najpierw malujemy czy meblujemy, musimy odpowiednio dobrać kolor ścian także pod względem mebli. Nie powinno się do obu tych kategorii wybierać podobnych barw, ponieważ będą się ze sobą zlewać. Zazwyczaj wybiera się barwy kontrastujące. Warto pamiętać, aby dobrać kolorystycznie nie tylko przedmioty najbardziej oczywiste (szafki, stoły, krzesła), ale także wszystkie inne, na przykład grzejniki. Jeśli ktoś obawia się, że nie będzie w stanie tego zrobić – nie ma czego się bać. Obecnie grzejniki dostępne są w tak wielu kolorach, że nie powinno z tym być najmniejszego problemu. Możemy je zamówić nie wychodząc z domu ze strony https://mat-dom.pl/ .

Jaki wpływ mają na człowieka poszczególne kolory?

Dobierać barwy ścian powinniśmy także pod względem tego, jakie emocje chcemy wywołać podczas przebywania w ich otoczeniu. Na przykład czerwony jest kolorem bardzo żywym i dynamicznym, skłaniającym do działania. Z tego też powodu pojawia się często na przykład w reklamach sprzętu dla graczy czy napojów energetycznych. Z tego powodu nie umieszcza się w go w większości przypadków w sypialni, ponieważ po prostu utrudni wyciszenie się. Warto pamiętać, że przede wszystkim kolor ma wpasowywać się w nasze gusta. Jeśli więc mimo wszystko pragniemy czerwonego w sypialni – czemu nie. Dobrym pomysłem byłoby jednak wybranie jako kompromis przytłumionego, delikatnego odcienia czerwieni. Znacznie popularniejszą opcją dla sypialni jest wyciszający i uspokajający niebieski lub zielony. Kolor żółty z kolei idealnie sprawdza się w kuchni czy pokojach dziecięcych, ponieważ uważany jest za kolor radosny i energiczny. Do salonów często dobiera się przytłumione, spokojne kolory – beże, szarości, biel. Niektórzy jednak decydują się na coś bardziej ekstrawaganckiego, na przykład pomarańcz.

Czy to podczas budowy domu czy remontu, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad odpowiednim doborem kolorów ścian. Może to zrobić ogromną różnicę zarówno w odbiorze pomieszczeń pod względem estetycznym, jak i samopoczuciu osób w nich przebywających.

Dodaj komentarz