Zasady bezpiecznego holowania samochodu

Zasady bezpiecznego holowania samochodu

Awaria samochodu na drodze może przydarzyć się każdemu kierowcy. Zazwyczaj są to sytuacje nagłe, na które zupełnie nie byliśmy gotowi. Jeśli Twoje auto odmówiło posłuszeństwa i nie chce dalej jechać, to możesz sobie poradzić z tą sytuacją samodzielnie – wystarczy linka holownicza i wiedza na temat bezpiecznego holowania. Zobacz, jak poprawnie holować na lince i kiedy jest to dozwolone, a kiedy lepiej z tego zrezygnować.

Jak bezpiecznie holować samochód – krok po kroku

Jeśli postanowiłeś holować auto na lince wraz z innym kierowcą, to musisz się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim sprawdź, czy Twój samochód nadaje się do tego, aby go holować. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i nie każde auto można holować na lince. Jeśli wskutek kolizji Twoje auto ma zepsuty układ kierowniczy, hamulcowy lub światła to nie możesz go holować. Jest to zabronione i grozi za to wysoki mandat. W takiej sytuacji pozostaje Ci skorzystanie z profesjonalnej pomocy drogowej – sprawdź. Zabierze ona Twoje auto na lawecie do najbliższego mechanika i nie narazisz siebie i innych uczestników na niebezpieczeństwo holując niesprawne auto.

Sprawa wygląda inaczej jeśli Twoje auto nadaje się do holowania, czyli ma sprawny układ hamulcowy, kierowniczy oraz światła. Holowanie takiego samochodu na lince jest dopuszczalne, trzeba jednak pamiętać jak robić to poprawnie. Przyda Ci się do tego linka o długości od 4 do 6 metrów. Trzeba ją oznaczyć chorągiewką koloru czerwonego, która będzie widoczna dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Samochód holowany z holującym trzeba połączyć w taki sposób, aby nie istniało ryzyko odczepienia się od linki jednego z nich podczas jazdy. Unikaj mocowania linki do zderzaka, o wiele lepiej sprawdzi się fabrycznie wbudowany w auto hak.

Samochód, który jest holowany, musi zostać w odpowiedni sposób oznaczony. Z tyłu, po jego lewej stronie trzeba umieścić odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Bardzo ważne jest też jechanie z dopuszczalną prędkością. W terenie zabudowanym wynosi ona 30 km/h, a poza nim 60 km/h.

Zanim rozpoczniesz holowanie, ustal z drugim kierowcą sygnały, które będą ostrzegać o planowanym manewrze np. skręcie w lewo i prawo. Dzięki temu holowanie będzie bezpieczniejsze i nie dojdzie do nieporozumień. Podczas holowania na lince bardzo ważne jest skupienie i dopasowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Zbyt szybka jazda mogłaby się skończyć nie tylko mandatem, ale także wypadkiem.

Holować na lince czy wezwać pomoc drogową?

Jeśli Twoje auto nadaje się do holowania na lince i wiesz, że jesteś w stanie zrobić to w sposób bezpieczny, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to zrobił. Jeśli jednak zbyt się stresujesz i nie masz kogo poprosić o pomoc w holowaniu, to lepiej jest wezwać pomoc drogową. Sprawdź najlepszą w Twojej okolicy i wykonaj telefon.

Dodaj komentarz